Iscjedak iz rodnice te promjene u njegovoj konzistenciji, boji ili mirisu, mogu ukazivati na prisutnost različitih infekcija, ali i mogućnost rane trudnoće. Žuti iscjedak ne treba biti znak za uzbunu, ali popraćen bolovima ili neugodnim mirisom, često je simptom određenih infekcija.
Što je ‘normalan’ iscjedak iz rodnice?
Vaginalni iscjedak je tekućina koja sadrži mješavinu vaginalnog sekreta te cervikalne sluzi. Količina proizvodnje vaginalnog iscjetka razlikuje se od žene do žene te veća količina iscjetka često je (i dalje) znak da je sve u redu. Uz to, trudnoća, hormonalne promjene ili prisutnost infekcije mogu utjecati na njegovu količinu i konzistenciju.
Iscjedak iz rodnice nerijetko se prvi puta javi nakon prve menstruacije te je odgovoran za nekoliko funkcija; održava područje vagine čistim, omogućuje lubrikaciju tijekom spolnog odnosa te može prevenirati pojavu različitih infekcija.
Uredan iscjedak prozirne je boje, normalne konzistencije i često bez mirisa. Njegova količina i konzistencija mijenjaju se ovisno o fazi menstrualnog ciklusa, a normalno je da tijekom ovulacije bude obilniji te bijele boje. Na njegov izgled utječu seksualnoj aktivnost žene te korištenje kontracepcijskih pilula.
Promjene u boji, količini ili mirisu iscjetka mogu ukazivati na potencijalni problem. U nekim slučajevima, teško je postaviti dijagnozu samo na temelju iscjetka te treba obratiti pozornost na ostale simptome, poput osjećaja žarenja, svrbeža ili iritacije vaginalnog područja.
Na grliću maternice nalaze se žlijezde koje izlučuju tekućinu bijele boje, a koja uništava bakterije iz intimnog područja kako bi se spriječio razvoj upala i/ili svrbeža, boli i sl. Kada je taj iscjedak žute boje najčešće je riječ o gljivičnoj infekciji. Žuti iscjedak s neugodnim mirisom ukazuje na prisutnost infekcije koje, pak, mogu biti različite – od bakterijske vaginoze pa sve do opasnijih spolno prenosivih bolesti.
Ostali simptomi koji ukazuju na prisutnost infekcije su:
- iscjedak s neobičnim, ribljim mirisom
- oticanje, svrbež, crvenilo te osjećaj žarenja
- veća količina iscjetka koji može biti žute ili zelenkaste boje
- nelagoda tijekom spolnog odnosa
Svaka promjena u iscjetku može, ali i ne mora ukazivati na prisutnost većih tegoba. Ipak, prevencije radi, savjetujemo da se svakako obratite svom liječniku i na vrijeme spriječite razvoj potencijalnih infekcija.
Žuti iscjedak iz rodnice u trudnoći
Zbog povećane razine estrogena u trudnoći, dolazi i do stvaranja pojačanog vaginalnog iscjetka. On je gust, proziran ili mliječno bijele boje te nema nikakav istančan miris. Također, sasvim je normalno da se njegova količina povećava što trudnoća dalje napreduje. Jedan od tipičnih simptoma trudnoće može biti i pojačan vaginalni iscjedak, no ako je žute boje, može biti znak da u organizmu nešto nije kako treba.
Tijekom trudnoće, javlja se pojačano lučenje progesterona i estrogena te time vaginalno područje postaje plodno tlo za razmnožavanje gljivica, najčešće Candide. Tamno žuti iscjedak iz rodnice u trudnoći može biti znak određene infekcije, poput bakterijske vaginoze, trihomonijaze ili gljivične infekcije. Takve infekcije popraćene su oticanjem, boli, crvenilom i svrbežom te nelagodom tijekom spolnog odnosa.
Ako je iscjedak u trudnoći vodenkast ili svijetlo žute boje, postoji mogućnost da se radi o amnionskoj tekućini, odnosno, plodnoj vodi – tekućini koja hrani i čuva dijete unutar maternice. Nju ćete od običnog iscjetka razlikovati po tome što je njena količina manja i prozirna te pomalo slatkastog mirisa.
Važno je obratiti pozornost na promjene u iscjetku iz rodnice tijekom trudnoće jer se kod određenih infekcija trudnoća može zakomplicirati. No ne treba previše brinuti oko toga jer se često takve infekcije brzo izliječe, uglavnom kremama ili oralnim lijekovima.
Uredan iscjedak možete pokušati održati na sljedeće načine:
- Provodite svakodnevnu higijenu te nosite pamučno donje rublje – intimno područje treba biti čisto i suho kako bi se održala uredna razina dobrih bakterija te spriječio razvoj vaginalnih infekcija
- Nosite dnevne uloške – oni će upiti višak tekućine iz vagine; ne savjetuje se uporaba tampona jer bi ste tako mogli unijeti nepoželjne bakterije unutar rodnice
- Nemojte brisati područje vagine vlažnim maramicama – one mogu promijeniti pH rodnice i time povećati rizik od pojave infekcije; ako osjećate potrebu za njima, savjetujemo da koristite one koje su pH neutralne te ne sadrže dodatne alkohole i/ili kemikalije
Više o iscjetku u trudnoći pročitajte OVDJE.
Žuti iscjedak nakon poroda
Nakon poroda, tijelo izbacuje tkivo i krv koji su se nalazili unutar vaše maternice. Takav iscjedak naziva se lohije i sasvim je normalna pojava kod svake novopečene majke. Tijekom prvih nekoliko dana, iscjedak je obilan, svijetloružičaste boje i može sadržavati ugruške.
S vremenom, iscjedak će javljati u manjoj količini te će postajati svjetliji. Oko 10-og dana nakon poroda iscjedak bi trebao postati žute ili bijele boje. U slučaju da se tijekom tog perioda njegova količina ili boja nisu promijenile svakako se obratite svome liječniku.
Žuti iscjedak bez mirisa prije menstruacije – je li žuti iscjedak znak trudnoće?
Žuti iscjedak bez mirisa prije menstruacije također može biti i znak rane trudnoće. Implantacijsko krvarenje često se javlja u vrijeme očekivane menstruacije te je popraćeno simptomima sličnima kao i onima u predmenstrualnom stanju (umor, napuhnutost, porast apetita i sl.).
Vrlo mala količina krvi iscjedak može obojiti u žuto. Ipak, kako biste bili u potpunosti sigurni je li riječ o trudnoći, svakako trebate učiniti test za trudnoću.
Žuti iscjedak prije menstruacije
Žuti iscjedak bez mirisa najčešća je pojava netom prije dolaska menstruacije, budući da tada vagina proizvodi više sluzi. Kao što je već navedeno, žuta boja može nastati zbog male količine menstrualne krvi koja se miješa s normalnim, bijelim iscjetkom. Znak za uzbunu može biti jedino abnormalna tekstura iscjetka te neugodan miris.
Žuti iscjedak nakon menstruacije
Nakon što menstruacija završi, nastupa čišćenje vaginalnog kanala tijekom kojeg iscjedak iz rodnice može poprimiti određenu boju te biti manje ili više obilan. Budući da iz tijela izlaze ostatci krvi iz maternice, iscjedak može biti žute ili smećkaste boje, ovisno o fazi ciklusa. Žuti iscjedak nakon menstruacije ne predstavlja razlog za brigu, no svakako obratite pozornost na njegovo trajanje i ostale popratne simptome.
Više o smeđem iscjetku pročitajte OVDJE.
Žuti iscjedak nakon ovulacije
Nakon ovulacije, iscjedak iz rodnice mijenja svoju konzistenciju i boju te postaje žut ili bijel te ljepljiv. Mnoge žene prijavljuju manju količinu iscjetka iz rodnice nakon ovulacije ili čak vrlo veliku suhoću. Kako god, žuti iscjedak nakon ovulacije ne treba vas zabrinjavati sve dok nije popraćen neugodnim mirisom ili svrbežom.
Žuti iscjedak u menopauzi
Tijekom perimenopauze, razdoblja koje nastupa prije menopauze, razina estrogena u tijelu opada što remeti uredan menstrualni ciklus koji se tada može razlikovati od mjeseca do mjeseca. S obzirom na to da se menstruacija može, a i ne mora pojaviti, dolazi i do promjene iscjetka iz rodnice. Kako razdoblje perimenopauze napreduje, često se uz neobičan iscjedak javlja i suhoća vagine.
Isto tako, tijekom menopauze, razina estrogena značajno je smanjena te se kao rezultat toga smanjuje i količina dotadašnjeg iscjetka. Ipak, budući da unutrašnjost vagine postaje tanka i suha, vagina često postaje iziritirana te proizvodi neobičan iscjedak. Iscjedak može biti ili proziran ili obilan i žute boje. Naravno, to ne predstavlja opasnost sve dok iscjedak nije popraćen svrbežom ili neugodnim mirisom.
Žuti iscjedak u menopauzi može se pojaviti i kod upalnog vaginitisa. Nije poznato što ga uzrokuje, no liječnici smatraju kako može biti povezan uz manjak estrogena u tijelu i/ili određene infekcije.
Osim žutog iscjetka, ostali simptomi upalnog vaginitisa mogu biti:
- sivi iscjedak
- zeleni iscjedak
- ljepljivi iscjedak
Žuti iscjedak – iskustva
Iskustva vezana uz žuti iscjedak iz rodnice tijekom ovulacije, trudnoće, prije/nakon menstruacije su vrlo različita – no ozbiljnost situacije svede se na to je li on popraćen određenim nelagodnim ili bolnim simptomima. Većinom ne predstavlja ništa vrlo opasno, ali svakako je dobro obavijestiti liječnika o naglim promjenama.
Donosimo neka od iskustva s foruma: