Pronalaženje pravog položaja spavanja u trudnoći može biti izazov, jer dva položaja koji su omiljeni izbor većine ljudi (spavanje na trbuhu i leđima) nisu najbolji izbor tijekom trudnoće. Evo što trebate znati da biste tijekom trudnoće odabrali pravi položaj za spavanje.
1. Spavanje na trbuhu u trudnoći
Ako ste spavali na trbuhu prije trudnoće, možete se držati ovog položaja u prvim mjesecima trudnoće jer nema dokaza koji bi pokazali da to može nanijeti štetu vama ili vašoj bebi.
Međutim, nakon prvog tromjesečja nećete moći udobno ležati na trbuhu zbog rasta bebe, tako da je malo vjerojatno da ćete se moći odmoriti u ovom položaju.
2. Spavanje na lijevom boku u trudnoći – najsigurniji položaj za majku i bebu
Ovo je najsigurniji položaj za vas i vaše dijete. Omogućuje dobar protok krvi, ali ne vrši pritisak na vaše unutarnje organe.
Iako su obje strane sigurne, predlaže se odabrati lijevu stranu iz više razloga:
- Povećat će količinu krvi i hranjivih tvari koje dolaze do vaše bebe.
- Pomaže vašim bubrezima da se riješe otpadnih proizvoda i tekućina.
U početku vam može biti teško ako ste ljubitelj drugačijeg položaja za spavanje, ali u nastavku ćete pronaći nekoliko savjeta kako udobno zaspati na boku.
3. Spavanje na desnom boku u trudnoći
Spavanje na desnom boku je zasigurno bolja opcija od spavanja na leđima ili trbuhu, međutim, spavanjem na desnom boku se vrši pritisak na unutarnje organe odnosno na jetru te bi bilo bolje odabrati položaj spavanja na lijevom boku u trudnoći.
4. Spavanje na leđima u trudnoći – položaj koji treba izbjegavati
Spavanje na leđima tijekom trudnoće nije tako sigurno kao prije „drugog stanja“, jer težina djeteta i maternice vrši pritisak na vaše unutarnje organe, uzrokujući poteškoće u protoku krvi u posteljicu, a samim time smanjuje i količinu hranjivih tvari koje dolaze do posteljice i bebe.
Osim toga, spavanje na leđima u trudnoći može uzrokovati bol koju stvara pritisak na kralježnicu i leđne mišiće.
Istraživanje sveučilišta u Aucklandu otkrilo je da žene koje spavaju na leđima u posljednja tri mjeseca trudnoće imaju gotovo četiri puta veću vjerojatnost od gubitka djeteta.
5. Držanje ruku / koljena
Ovaj položaj nije namijenjen spavanju, ali vježbanje može biti vrlo korisno za majku i dijete. Položaj ruku i koljena olakšat će bolove u leđima i olabaviti zglobove, kao i pružiti udobnost i opuštanje mnogim majkama koje očekuju. Što se tiče djeteta, vjeruje se da ovaj položaj potiče bebu da se namjesti u pravilan položaj, što je odlično za trenutak poroda.
Da biste vježbali ovaj položaj, stavite jastuk ispod koljena (ili možete koristiti joga prostirku). Naslonite se na ruke i koljena, ali pazite da ih ne pogrbite ramena. Kad završite, polako ustanite da vam se ne bi zavrtjelo.
Također možete koristiti fitnes loptu. Odmaranje nad loptom dok ste na rukama i koljenima još je jedna varijanta ovog položaja koji pruža olakšanje i dobrobit za vaše tijelo.
Savjeti za bolji san tijekom trudnoće
U nastavku pročitajte još nekoliko savjeta za bolji san tijekom trudnoće:
- Mnogim majkama je ugodnije postaviti jastuk (banana jastuk) između nogu (kada spavaju na boku), jer drži noge paralelnim i podupire kukove, zdjelicu i kralježnicu. Pročitajte više: Jastuk za trudnice – vrste, kako ga koristiti za spavanje te koja mu je cijena?
- Ako patite od žgaravice tijekom noći, podupiranje glave i ramena dodatnim jastucima puno će vam pomoći.
- Tijekom spavanja tokom dana obratite pažnju na položaj vašeg tijela isto kao i tijekom noći.
- Zaspite u dobrom položaju. Većinu vremena provodimo u položaju u kojem zaspimo. Dakle, ako se probudite noću, popravite položaj i vratite se spavati dok ležite na lijevoj strani.
- Kako bi povećale šansu da ostanete na boku tijekom noći postavite jastuk iza vaših leđa.