Zahvaljujući prirodi koja obiluje raznolikim biljem, često se možemo pouzdati u njihovu pomoć prilikom suočavanja s određenim zdravstvenim problemima. Jedna od njih je i biljka stolisnik, a čaj od stolisnika odličan je prirodni lijek za tegobe s kojima se svakodnevno susreće većina ljudi.
Stolisnik slike i opis biljke
Stolisnik (lat. Achillea) poznat i kao: kunica, hajdučka trava ili jezičac je biljka koja raste i na području Hrvatske, najčešće na travnjacima i uz puteve. Biljka stolisnik može narasti od 8 do 150 cm; ima prizemne listove, jednu ili više razgranatih stabljiki, a njeni cvjetovi su ružičaste, bijele ili žute boje.
Stolisnik čaj – ljekovitost
Ljekovita svojstva koja se nalaze u čaju od stolisnika mogu pomoći kod:
- mučnina i povraćanja
- nadutosti
- proljeva
- bolova u trbuhu
- osipa na koži
- groznice (on potiče znojenje koje pak snižava tjelesnu temperaturu)
- odčepljenja sinusa te jačanja prohodnosti dišnih puteva
- jakog kašlja
- upale mjehura i jajnika
- smanjivanja menstrualnih tegoba
Čaj od stolisnika i amenoreja
Od davnina je poznato kako se stolisnik koristi za poticanje krvarenja kod određenih zdravstvenih stanja. Jedno od tih stanja kod žena je amenoreja, odnosno, dugotrajni izostanak menstruacije. Stolisnik pomaže tako što stimulira protok krvi u zdjeličnom području, a samim time i u maternici te tako potiče dolazak menstruacije.
Čaj od stolisnika za plodnost
Mnoge žene koje pate od problema sa začećem, pokušavaju si pomoći ispijanjem upravo ovog čaja. Čaj od stolisnika potiče rad cirkulacije u reproduktivnim organima i tkivima te smanjuje bolove kod tegoba poput endometrioze, mioma ili cista na jajnicima.
Čaj od stolisnika kod bolnih menstruacija
Zahvaljujući njegovim antiupalnim svojstvima te pozitivnim djelovanja na mišiće, čaj od stolisnika koristi se i kod ublažavanja bolnih menstruacija. Pomaže mišićima maternice tako da efektivno djeluju, bez da uzrokuju bolne grčeve i spazme. Samim time i jača cirkulaciju reproduktivnih organa te regulira uredan protok krvi.
Prilikom konzumiranja čaja od stolisnika s namjernom ublažavanja menstrualnih tegoba, savjetujemo vam da ga počnete piti i prije nego što se bol javi. Najbolje bi bilo da ga konzumirate svaki dan (jednu šalicu na dan), tjedan dana prije očekivane menstruacije. Ako će biti potrebno, slobodno popijte jednu-dvije šalice čaja dnevno tijekom menstruacije.
Stolisnik čaj i anksioznost
Neka istraživanja pokazuju kako stolisnik sadrži tvari koje mogu pozitivno djelovati kod ljudi koji pate od anksioznosti, nesanice te se nalaze pod dugotrajnim stresom. Stručnjaci su dokazali kako stolisnik ima vrlo slično djelovanje kao i kemijski spoj, diazepam (poznat i kao Valium), odnosno, lijek koji se najčešće prepisuje osobama koje pate od anksioznosti.
Čaj od stolisnika – visok krvni tlak i astma
Istraživanja su pokazala kako čaj od stolisnika pripomaže i zdravstvenim stanjima, kao što su visok krvni tlak te astma. Ovisno kod visokog krvnog tlaka, on opušta krvne žile i regulira protok krvi. Kao što je već navedeno, koristan je za ‘čišćenje’ dišnih puteva, stoga ublažava kašalj i začepljenost sinusa koji se mogu javiti kao posljedica astme.
Čaj od stolisnika za želudac
Stolisnik povoljno djeluje na mišiće u našem tijelu tako što ih opušta. Zahvaljujući toj funkciji, stolisnik se često koristi za suzbijanje proljeva, nadutosti ili grčeva u trbuhu. Kod osoba koje pate od akutnog ili kroničnog gastritisa (upala želučane sluznice), čaj od stolisnika, ponovno zbog svojih antiupalnih svojstava, oboljelima smanjuje bol u trbuhu.
Stolisnik i jetra
Kao što je već navedeno, stolisnik pomaže kod raznih tegoba s unutarnjim organima pa je tako i vrlo ljekovit prilikom liječenja problema s jetrom – njegova gorčina osnažuje jetru i pomaže joj u pravilnom lučenju žuči. Također, konzumiranje čaja od stolisnika bi vam mogao preporučiti vaš liječnik ako patite od hepatitisa B ili C te žutice.
Stolisnik čaj – nuspojave
Iako ima pozitivno djelovanje na određene probleme unutar tijela, katkad zbog svoje jakosti može loše djelovati na organizam ako nismo dovoljno upoznati sa svojim unutarnjim stanjem. To pogotovo vrijedi za alergije na biljke, kao što su tratinčice, ambrozija ili krizanteme, budući da pripadaju istoj porodici biljaka. Posljedice konzumiranja ovog čaja ovise o jačini alergije od koje patite.
Stolisnik u sebi sadrži kemijski spoj kumarin koji ima sposobnost razrjeđivanja krvi, stoga se njegova konzumacija ne preporučuje osobama koje već uzimaju određene lijekove za razrjeđivanje krvi. Također, ne savjetuje se ni osobama koje se pripremaju za skorašnju operaciju, budući da njegova svojstva mogu potaknuti krvarenje tijekom i nakon operacije.
Čaj od stolisnika u trudnoći
Stolisnik se, kako je već navedeno, od davnina koristi za poticanje dolaska menstruacije. Budući da potiče rad mišića reproduktivnog sustava kod žene, ne savjetuje se za konzumaciju u bilo kojem razdoblju trudnoće, kako ne bi potaknuo kontrakcije mišića. Možete pokušati s konzumacijom čaja tek nakon poroda i dojenja kako biste vratili maternicu i okolne mišiće u postojeće stanje.
Čaj od stolisnika i dojenje
Budući da ima jako djelovanje, čaj od stolisnika ne preporučuje se tijekom dojenja kako bi se zadržao isti okus mlijeka. Također, ako dojite, pokušajte konzumirati blaže čajeve koji nemaju veći utjecaj na organizam, a samim time i spojeve koji bebi mogu promijeniti okus mlijeka.
Stolisnik može pomoći kod mastitisa; infekcije dojki koja se najčešće javlja kod žena koje doje. Budući da sadrži antibakterijska i antiupalna svojstva, oblog od njegovih listova ublažava bol na dojkama. Dojiljama koje pate od mastitisa, savjetuje se izmjenjivanje hladnih i toplih kompresora – hladni za olakšavanje bolova, topli za pojačavanje cirkulacije.
Čaj od stolisnika – recept i priprema
Stolisnik raste uz putove, na livadama, u voćnjacima pa čak i u zapuštenim dvorištima, ali budite na oprezu prilikom njegovog branja, budući da može rasti i na zagađenim površinama (prometnice). On cvijeta od lipnja do listopada, a njegove cvjetove najbolje je brati za vrijeme jakog sunca, krajem ljeta i početkom jeseni.
Ako odlučite sušiti stolisnik, onda berite njegove cvjetove, no možete i čitavu stabljiku i to najviše do 30 cm zbog toga što donji dio biljke nema mnogo ljekovitih svojstava. Snopove biljke sušite na suhom i tamnom mjestu, zavezani stručak okrenite tako da cvjetovi stolisnika budu okrenuti prema dolje i sušite na prozračnom mjestu 3-4 dana, a zatim osušeni stolisnik spremite u staklenke.
Pripremite čaj od stolisnika tako što ćete po šalici čaja (250 ml) staviti 1/2 do 1 žlice osušenog stolisnika te ga preliti vrućom vodom. U slučaju gorkastog okusa čaja, slobodno dodajte med i limun kako bi čaj bio ukusniji. Čaj od stolisnika i vrkute preporučuje se kod upale mjehura i jajnika kod žena, a više o čaju od vrkute možete pročitati ovdje.
Čaj od stolisnika – gdje kupiti i cijena?
Čaj od stolisnika možete nabaviti u svim bolje opremljenim ljekarnama ili drogerijama te trgovinama zdrave hrane. Njegova cijena kreće se oko 20,00 kn (50-ak g). U slučaju da ga želite naručiti putem Interneta, to možete napraviti na sljedećim internetskim stranicama:
- Biobio – 40 g, 20,15 kn
- Pampa tea – 50 g, 19,99 kn
- Online ljekarna Coner – 50 g, 12,05 kn
Na ilustraciji uz članak o stolisniku niste stavili sliku stolisnika nego druge biljke. Molim Vas da uklonite sliku ili je zamijenite adekvatnom.
lp
Da li kunica u svojoj biološkoj strukturi ima željeza?
Koje su posljedice konzumiranja caja od stolisnika u trudnoci od 4 mjeseca