NaslovnicaZdravljeZdravlje djeceKrv u stolici kod djece - uzroci, je li opasno i što...

Krv u stolici kod djece – uzroci, je li opasno i što učiniti?

Krvarenje kod djece svakom roditelju može djelovati kao zastrašujuć prizor, pogotovo ako se pojavi na mjestima na kojima ju se najmanje očekuje. Ipak, kada se pojavi krv u stolici kod djece, često ne znači da se radi o nečem vrlo ozbiljnom. Najčešće je tomu uzrok zatvor stolice ili opstipacija. U takvoj situaciji bitno je djetetu osigurati raznovrsnu i kvalitetnu prehranu, kako bi probava bila uredna, te pratiti daljnje stanje.

Krv u stolici kod djece – uzroci

Krvava stolica podrazumijeva krvarenje iz gornjeg probavnog trakta (želudac ili manji probavni organ) te donjeg probavnog trakta (debelo crijevo, rektum i anus). Kod krvarenja iz gornjeg sustava javlja se tamna, crna stolica i često se uz nju javlja povraćanje i to povraćanje crnog ili crvenog sadržaja. Kao simptom krvarenja iz donjeg sustava javlja se svijetlo crvena krv u stolici.

U 90% slučajeva pojave krvi u stolici kod djece dolazi zbog analnih pukotina (analnih fisura) koje se javljaju zbog velike ili tvrde stolice. One uzrokuju pojavu krvi zbog toga što prolaskom kroz crijeva (anus) uzrokuju male pukotine koje prokrvare. U tom slučaju, krv se javlja na površini stolice te je vidljiva i na papiru nakon brisanja.

Isto tako, oštećenja se mogu javiti i ako se dijete ne obriše nakon velike nužde pa zbog prisutnosti različitih bakterija nastane infekcija na anusu. Uz to, prečesto brisanje ili brisanje vlažnim maramicama s određenim neadekvatnim ‘sastojcima’ mogu narušiti floru debelog crijeva.

Ostali uzroci krvi u stolici kod djece mogu biti:

  • Infekcija kože oko anusa
  • Prisutnost određenih bakterija u crijevima – u takvim slučajevima javlja se krvavi proljev (zaraza salmonelom, E.Coli,…)
  • Ulcerozni kolitis – javlja se u prva dva mjeseca života i uzrokuje slabu, mršavu stolicu, praćenu malim količinama krvi
  • Chronova bolest
  • Intolerancija na proteine mlijeka ili soje – ova pojava česta je kod novorođenčadi koje imaju razvijenu osjetljivost na ove proteine; može uzrokovati i krvavi proljev
  • Alergije na hranu – najčešće kod novorođenčadi

Katkada stolica može biti ‘obojena’ zbog hrane koju je dijete unijelo pa se roditelji često zabrinu misleći da je riječ o krvi u stolici. Takve situacije događaju se kod:

  • konzumiranja određene hrane – rajčica, repa, (crvena) želatina, crveni sladić, grickalice obojene u crveno
  • konzumiranja određenog pića – razna slatka ili gazirana pića, obojena u crveno
  • uzimanja određenih lijekova – amoksicilin ili omnicef

Krv u stolici kod djece

Svježa krv u stolici

Iako su hemeroidi sve češća pojava kod odraslih, kod djece su ipak vrlo rijetki. Kada dođe do njihova puknuća, može se primijetiti svježa krv u stolici kod djece, budući da se problem nalazi u donjem dijelu probavnog sustava.

Svježa krv u stolici često je popraćena bolovima u trbuhu, bolovima u rektumu, visokom temperaturom te povraćanjem.

Nemoguće je znati uzrok krvarenja bez detaljnih pretraga, stoga ako se krvava stolica javlja uzastopno, nekoliko dana za redom, svakako posjetite pedijatra ili liječnika koji će znati što i kako dalje.

Krv u stolici kod djece kod proljeva

Ako se kod djeteta pojavi krvavi proljev, moguće je da se radi o infekciji prouzrokovanoj virusom, bakterijom ili parazitom. Takve infekcije, koje uzrokuju proljev i krv u stolici, rezultat su konzumiranja zaražene hrane ili pića. Uz krvavi proljev, javljaju se i drugi simptomi, kao što su visoka temperatura i bolovi u trbuhu (želucu). Uz to, za proljev kod djece katkada može biti odgovorna i crijevna viroza.

Nažalost, istraživanja pokazuju kako je krv u proljevu kod djece u 75% slučajeva simptom ulceroznog kolitisa, a u 25% slučajeva Chronove bolesti. Zaključke o tome nikako nemojte donositi sami, već se čim prije javite pedijatru ili liječniku. S pravovremenom reakcijom, moći će se provesti dodatne pretrage te odrediti pravilna terapija kako bi se djetetu umanjile tegobe.

Više tome što napraviti kada se javi proljev kod djece, pročitajte ovdje.

Krv u stolici kod djece – liječenje

Liječnik može dijagnosticirati bolesti vezane uz krv u stolici na različite načine:

  • rektalni pregled – pregled koji liječnik može obaviti vizualnim putem ili korištenjem prsta kako bi utvrdio stanje u anusu
  • pregled stolice – ovim pregledom utvrđuje se postojanje krvi ili infekcije u stolici
  • testiranje putem krvi – preko krvi se može otkriti postojanje upala ovisno o broju krvnih stanica
  • radiološka pretraga – ultrazvukom abdomena može se utvrditi postojanje zatvora koji bi mogao biti uzrokom problema sa stolicom
  • kolonoskopija – pregled donjeg dijela gastrointestinalnog trakta koji se provodi tako da se tanka sonda s kamerom na vrhu umeće u debelo crijevo; ovim pregledom liječnik ima uvid u unutrašnjost debelog crijeva

Budući da uzroci krvi u stolici mogu biti različiti, isto tako se razlikuje i terapija. U slučaju infekcija, liječnik će djetetu (najčešće) prepisati antibiotik, dok će kod analnih pukotina sluznica zacijeliti sama; za ovo stanje lijek ne postoji.

Krv u stolici kod djece

Lijek za zatvor i tvrdu stolicu – kako riješiti zatvor stolice?

U slučaju kada je krvarenje iz anusa uzrokovano zatvorom i ne predstavlja opasnost za dijete, liječnik će vam vjerojatno savjetovati poboljšanje kvalitete prehrane i namirnica koje dijete konzumira.

  1. Pobrinite se da dijete unosi dovoljno tekućine kako bi organizam mogao pravilno funkcionirati i kako bi se potaknulo ubrzanje probave.
  2. Povećajte unos vlaknaste hrane; vlakna stolici daju volumen i omogućuju lakši prolaz kroz probavni trakt. To mogu biti namirnice poput: zelenog lisnatog povrća, voća i prirodnih voćnih sokova. Zdrava prehrana ključ je urednog i zdravog organizma.
  3. Održavajte higijenu djeteta, pogotovo područje oko anusa kako bi koža bila zdrava; time smanjujete mogućnost pojave različitih bakterija.
  4. Ako se krvava stolica javlja kod novorođenčadi, a koristite jednokratne pelene, najbolje bi bilo prijeći na platnene dok se situacija ne smiri ili mijenjati jednokratne što češće.
Čaj za tvrdu stolicu

Kao što je već navedeno, unos dovoljne količine tekućine itekako može pomoći za nadutost, bolove u trbuhu te opstipaciju. Uz vodu, dobro rješenje mogu biti čajevi čiji sadržaji djeluju kao prirodni laksativi i ubrzavaju vašu probavu. Budući da takvi čajevi često znaju imati jak utjecaj na organizam, ne savjetuje se ispijanje više od jedne šalice na dan. Uz to, svakako se savjetujte s liječnikom prije konzumiranja bilo kakvog domaćeg pripravka.

Čajevi koji mogu pomoći kod zatvora stolice su:

  • Čaj od maslačka
  • Zeleni čaj
  • Sena čaj
  • Čaj od komorača
Sara Batinić, univ. bacc. phon et philol. croat
Sara Batinić, univ. bacc. phon et philol. croathttps://www.maminsvijet.hr/
Sara Batinić dolazi iz područja kroatistike i fonetike, no obožava sve što je vezano uz rad s djecom jer smatra da je čovjek u dječjem okruženju uvijek mlad i da se od njih može štošta naučiti, a najviše kako biti strpljiv. :) U slobodno vrijeme voli pročitati ljubavno štivo, ići u šetnju sa svojim psom ili igrati video igrice.

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....