Čaj od kadulje (poznat i kao čaj od žalfije), često koristimo kako bismo osnažili organizam i borili se protiv raznih tegoba zbog njegovih brojnih ljekovitih svojstava. Ne samo da ima diuretsko i protuupalno djelovanje, već na tijelo djeluje i antioksidativno te antimikrobno. U našem tekstu pročitajte kako pripremiti čaj od kadulje i koje su njegove ljekovite prednosti.
Kadulja je poznata biljka koja se stoljećima koristila u narodnoj medicini. Njen korijen i stabljika su drvenasti, a cijela biljka prekrivena je dlačicama pa se njena boja razlikuje od srebrnaste do sivozelene. Kadulja se uzgaja na području cijele Europe, prvenstveno kao ljekovita biljka, a vrijeme cvatnje traje od svibnja do kraja lipnja.
Kadulja – ljekovitost i znanstvena istraživanja
Kadulja, odnosno njeni listovi, sadrže razne minerale (magnezij, kalcij, željezo,…), vitamine (A, C, vitamine B skupine,…), esencijalna ulja, tanine i flavone.
Također, bogata je i antioksidansima koje pomažu tijelu u borbi protiv toksina. Samim time može blago djelovati na sprečavanje razvoja karcinoma u organizmu te poboljšava rad mozga i funkciju pamćenja.
Čaj od kadulje za zube
Zahvaljujući antimikrobnom djelovanju, kadulja može neutralizirati loše bakterije koje potiču razvoj zubnog plaka i/ili karijesa. U jednom provedenom istraživanju, ispiranje usta vodicom, čiji je glavni sastojak kadulja, pokazalo se kako su sastojci kadulje pozitivno utjecali na smanjenje broja bakterije Streptococcus mutans unutar usne šupljine, a koja je česti uzrok dentalnog karijesa u ljudi (Beheshti, 2015).
Također, ispiranje usta čajem od kadulje savjetuje se onima koji nose protezu ili zubni aparatić kako bi se bolje uklonile skrivene bakterije unutar zubnog mesa ili smanjila upala desni uzrokovana određenom promjenom unutar usne šupljine.
Čaj od kadulje za lice
Imajte na umu kako su jake akne i veći problemi s kožom najčešće znak da nešto unutar organizma nepravilno radi ili postoji upala koja izbija na van. Čaj u ovom slučaju može pomoći kao dodatak prehrani kojim ćete opskrbiti tijelo hranjivim vitaminima i mineralima i tako djelovati na smanjenje postojeće upale.
Sklareol, esencijalno ulje kadulje, sastojak je mnogih mirisa. Jednim provedenim istraživanjem, tijekom kojeg se sklaerol ekstrahirao iz kadulje, pokazalo se kako krema čiji je on sastojak, pozitivno djeluje na smanjenje bora (Park, 2016).
Čaj od kadulje za menopauzu
Tijekom menopauze, tijelo žene prolazi kroz nagli pad hormona estrogena. To uzrokuje razne nepoželjne simptome kao što su: valunzi (valovi vrućine), pretjerano znojenje, suhoća vaginalnog područja te razdražljivost. Vjeruje se kako sastojci kadulje imaju slična svojstva kao i estrogen pa ‘paljenjem’ različitih receptora u mozgu poboljšavaju koncentraciju i smanjuju pretjerano znojenje.
Istraživanjem se pokazalo kako je pravilna dnevna konzumacija suplemenata od kadulje, kroz osam tjedana, smanjila broj i intenzitet valunga kod žena koje prolaze kroz menopauzu (Bommer, 2011).
Čaj od kadulje za djecu
Budući da ima antibakterijsko svojstvo i potiče izlučivanje viška tekućine iz organizma, čaj od kadulje savjetuje se onoj djeci koja boluju od lakših tegoba uzrokovanih nepravilnim radom mokraćnog sustava. Ipak, ne savjetuje se djeci mlađoj od 12 godina i onoj koja boluju od epilepsije.
Čaj od kadulje – prije spavanja?
Budući da čaj od kadulje ne sadrži kofein, možete ga konzumirati u bilo koje doba dana bez straha da će vam poremetiti san. Dapače, preporučuje se piti ga prije spavanja jer lagano zagrijava i opušta organizam iznutra. Zahvaljujući antioksidativnim svojstvima, može umiriti bolna područja i poboljšati kvalitetu spavanja.
Čaj od kadulje u trudnoći
Ispijanje ovog čaja tijekom trudnoće se ne preporučuje, budući da je jedan od sastojaka kadulje tanin. Smatra se kako njegova konzumacija u prevelikim količinama može ubrzati dolazak menstruacije kod žene, a samim time kod trudnica potaknuti spontani pobačaj.
Ako je konzumacija čaja vaša svakodnevna navika koje se ne želite odreći tijekom trudnoće, savjetujemo da isprobate neke blaže čajeve kao što je čaj od đumbira.
Čaj od kadulje za prestanak dojenja
Ako odlučite prestati dojiti, imajte na umu kako će vaše dojke naredna 2-3 tjedna i dalje proizvoditi određenu količinu mlijeka. Važno je da u tom periodu pijete puno tekućine, ne nosite preusku odjeću i date vremena djetetu, a i sebi, da se postepeno odviknete od tog procesa. U smanjivanju količine mlijeka mogu vam pomoći pripravci od kadulje jer ona na mlijeko djeluje tako da ga ‘isušuje’ iz dojki.
Čaj od kadulje može se koristiti i onda kada dojke tijekom normalnog perioda dojenja proizvode previše mlijeka. Čaj možete pripremiti prema gore navedenom receptu (bez dodatnih začina i sastojaka), a preporuka je uzimati jednu šalicu čaja 4-6 puta dnevno, kroz najviše 3 dana, ovisno o tome kakav će utjecaj imati na vaš organizam.
Savjetujemo da se prije uvođenja bilo kakve nove namirnice tijekom ovog osjetljivog razdoblja svakako prvotno posavjetujete s liječnikom. U slučaju da vam čaj od kadulje ne odgovara ili je previše intenzivan, možete pokušati i s tinkturom od kadulje ili pak, kaduljom kao začinom za razne obroke.
Čaj od kadulje – priprema
Kako biste pripremili čaj od kadulje:
- U 2 decilitra kipuće vode dodajte pola čajne žličice kadulje.
- Obavezno prokuhajte 3 do 4 minute kako bi otrovi iz nje oslabili.
Popijte dvije do tri šalice čaja od kadulje na dan, ne dulje od 4 tjedna, nakon čega je potrebno napraviti pauzu od isto toliko vremena.
Ako konzumirate kupovni čaj od kadulje, slijedite upute na pakiranju.
Čaj od kadulje za ispiranje usne šupljine – recept za pripremu
Kadulju možete upotrijebiti i za ispiranje usne šupljine, kod upale grla, desni, jezika ili zuba.
- Prokuhajte 2-3 decilitra vode.
- U vodu stavite pola čajne žličice kadulje i procijedite kada tekućina postane zlatno-žuta.
- Tako pripremljenim čajem možete ispirati usnu šupljinu.
- Nemojte gutati ovako pripremljen čaj! Čaj od kadulje za pijenje potrebno je prokuhati minimalno 3-4 minute!
Ako često koristite čaj od kadulje za ispiranje usne šupljine, zubi mogu blago potamniti. Nakon što prestanete koristiti čaj, zubima će se vratiti njihova prirodna boja.
Čaj od kadulje – recept za domaći čaj s klinčićem i cimetom
Kadulju, osim što možete konzumirati kao tinkturu, ulje ili kao čaj iz vrećice, možete i ubrati te od svježih listova napraviti domaći čaj.
Sastojci:
- 6 šalica vode
- 1 štapić cimeta
- klinčić
- šaka svježih listova mente
- šaka svježih listova kadulje
Postupak pripreme čaja od kadulje:
- U loncu srednje veličine stavite vodu da zavrije.
- Ubacite štapić cimeta i klinčić te ostavite da se kuha 2-3 min.
- Uklonite lonac s peći i ubacite listove mente i kadulje.
- Lonac pokrijte tanjurom i ostavite da se sve pomiješa narednih 10-ak min.
- Promiješajte smjesu velikom kuhačom te ulijte u šalice.
- Ako vam neće biti dovoljno slatko, slobodno dodajte žličicu meda.
Čaj od kadulje – nuspojave i kome se ne preporučuje
Teže nuspojave ne bi se trebale pojaviti ako čaj od kadulje konzumirate u preporučenim količinama – do 3 šalice na dan, ne dulje od 4 tjedna. Ipak, budući da je jaka djelovanja, ispijanje ovog čaja ne preporučuje se osobama koje su osjetljiva želuca i/ili pate od čestih žgaravica.
Također, njegova prevelika konzumacija kod nekih bi mogla potaknuti ubrzan rad metabolizma pa nije nemoguće da se pojave probavne tegobe u obliku mučnine, povraćanja ili proljeva.
Je li čaj od kadulje otrovan?
Često nam postavljate pitanje “je li kadulja opasna“, iako vrlo velike doze mogu prouzročiti probavne i druge tegobe, kadulja u normalnim dozama ne bi trebala predstavljati problem.
No, njena konzumacija ne savjetuje se osobama koje boluju od određenih težih stanja vezanih uz bolesti bubrega ili jetre ili onda kada se osoba liječi jakim lijekovima čiji sastojci nisu kompatibilni s djelovanjem određenih svojstava iz kadulje.
Osim toga, čaj od kadulje nije preporučljiv za:
- trudnice i dojilje koje žele nastaviti s dojenjem,
- djecu mlađu od 12 godina,
- osobe koje boluju od epilepsije,
- osobe koje imaju visok tlak.
Ako niste u potpunosti sigurni može li kadulja potencijalno ugroziti vaše zdravlje, svakako se konzultirajte sa svojim liječnikom.
Čaj od kadulje – gdje kupiti i cijena
Čaj od kadulje, u slučaju da ne pripremate vlastiti, možete nabaviti u svim bolje opremljenim drogerijama ili ljekarnama. Cijena čaja od kadulje (40 g) kreće se između 10,00 kn – 30,00 kn.
Pripremili smo vam i popis nekoliko web shopova preko kojih čaj možete naručiti i online: