NaslovnicaZdravljeZdravlje djeceUši u kosi - uzroci, simptomi i liječenje

Uši u kosi – uzroci, simptomi i liječenje

Uši u kosi su sitni insekti koji se hrane krvlju iz ljudskog vlasišta. Uši u kosi najčešće pogađaju djecu i obično proizlaze iz izravnog prijenosa ušiju iz kose jedne osobe do kose druge osobe.

Zaraza ušima nije znak loše higijene ili nečiste životne sredine. Za liječenje ušiju u kosi dostupni su razni lijekovi na recept, ali i mnogi kućni pripravci i lijekovi. Također, na tržištu se mogu pronaći i šamponi i losioni protiv ušiju u kosi, češalj protiv ušiju i mnogi drugi proizvodi koji su vrlo učinkoviti u tretiranju ušiju u kosi, a koji se mogu dobiti bez recepta.

Uzroci ušiju u kosi

Uši su insekti veličine sjemena jagode. Hrane se ljudskom krvlju. Ženska uš proizvodi ljepljivu tvar koja pridržava svako jaje na vlasi kose. Nezreli oblik uši naziva se nimfa. Treba joj osam do devet dana da sazrije i tada živi tri do četiri tjedna.

Prijenos ušiju u kosi

Uši puzaju, ali ne mogu skakati ili letjeti. Najčešći prijenos ušiju jest s osobe na osobu izravnim kontaktom. Dakle, prijenos je najčešći unutar obitelji ili među djecom koja imaju bliske kontakte u vrtiću, školi ili tijekom igre.

Neizravan prijenos nije vjerojatan, ali uš se može širiti s jedne osobe na drugu preko šešira i šalova, češljeva, slušalica, jastuka, posteljine i ručnika. Neizravan prijenos također se može dogoditi ako su odjevni predmeti na istom mjestu, u istom ormaru.

Simptomi ušiju u kosi

Ponekad osobe nisu svjesne da imaju uši. Uobičajeni znakovi i simptomi mogu uključivati:

  • Svrbež – najčešći simptom; manifestira se na tjemenu, vratu i ušima. To je alergijska reakcija na slinu uši. Kada osoba ima zarazu po prvi put, svrbež se može pojaviti tek nakon dva do šest tjedana nakon zaraze.
  • Uši na tjemenu – uši mogu biti vidljive, ali ponekad ih je teško uočiti jer su male, izbjegavaju svjetlo i brzo se kreću.
  • Jaja uši (gnjide) – vrlo ih je teško uočiti jer su vrlo malena i kamufliraju se u skladu s bojom kose. Najlakše ih je uočiti oko ušiju i kose na vratu.

Posavjetujte se s liječnikom ukoliko sumnjate da vi ili vaše dijete imate infekciju ušima. Dakle, ne započinjite sami kod kuće liječenje ukoliko niste sigurni radi li se o ušima. Ponekad ljudi uši zamijene za druge stvari poput prhuti, ostataka proizvoda za kosu, kraste, prljavštine, ostalih insekata koji se nalaze u kosi.

Liječenje ušiju u kosi

Liječnik će vam vjerojatno preporučiti lijekove koji ubijaju uši. Takvi lijekovi najčešće ne mogu ubiti i jaja. Stoga, potreban je odgovarajući vremenski tretman za ubijanje izleglih jaja, a prije no što postanu uši. Neke studije sugeriraju da je deveti dan nakon prvog tretmana idealan za drugi tretman.

Lijekovi bez recepta temelje se na piretrinu, kemijskom spoju izlučenom iz cvijeta krizanteme koji je toksičan za uši. Najčešće se nalazi u obliku šampona ili lijeka koji se izravno stavlja na vlasište. Prije no što operete djetetu kosu, isperite ju bijelim octom. To može pomoći otopiti ljepilo koje drži gnjide na vlasima kose. Slijedite upute na pakiranju koliko dugo lijek morate držati na kosi, a zatim isperite kosu toplom vodom.

Usi-u-kosi

Ukoliko liječenje lijekovima bez recepta nije uspjelo, liječnik vam može dati terapiju na recept. Ona uključuje:

  • Benzil alkohol – ovaj proizvod nije toksičan za uši, ali ih ubija uskraćivanjem kisika. Nuspojave mogu uključivati crvenilo i svrbež vlasišta. Uporaba ovog proizvoda nije dozvoljena za djecu mlađu od šest mjeseci jer kod njih može uzrokovati napadaje i teške reakcije.
  • Malation – odobren je za uporabu kod djece od šest godina na više. To je medicinski šampon koji se nakon nanošenja ostavi da djeluje osam do dvanaest sati. Lijek ima visok sadržaj alkohola, tako da se ne može koristiti sa sušilom za kosu ili blizu otvorenog plamena.
  • Lindan – ovaj medicinski šampon ima rizik od ozbiljnih nuspojava, uključujući napadaje, a koristi se samo kada drugi tretmani nisu uspjeli. Ne bi ga trebale koristiti osobe manje mase od 50 kilograma, trudnice, dojilje ili osobe s HIV infekcijom.

Donosimo nekoliko savjeta kako se boriti s ušima u kosi kod djece: 

  • Ne paničarite, uši nisu opasne i neće ostaviti trajne posljedice.
  • Ne pretjerujte s količinom šampona protiv ušiju. Pretjeranom količinom ili prejakim trljanjem možete oštetiti vlasište i izazvati osip ili urtikariju.
  • Neka vam ne bude žao ošišati kosu djetetu ako je to nužno.
  • Redovito ručno očistite gnjide iz kose.
  • Dobro provjerite čistoću kose još nekoliko pranja nakon što mislite da ste ih se riješili.
  • Za češljanje koristite češalj s uskim zupcima i prođite cijelu kosu od korijena do vrha.
  • Očistite sve površine u kući – uključujući promjenu zavjesa, tepiha, stolnjaka ili prekrivača.
  • Očistite auto i svako drugo mjesto gdje je dijete boravilo.
  • Pazite da se dijete ne grebe i radi ranice.
  • Budite strpljivi.

Kako očistiti uši iz kose?

Čišćenje ušiju iz kose, kao i gnjida, dugotrajan je proces. Može se riješiti na potpuno prirodan način, bez upotrebe agresivnih kemikalija. Terapija može uključivati svakodnevno nanošenje eteričnih ulja na vlasište, dodatak eteričnih ulja u šampon ili izradu mješavina biljnih i eteričnih ulja koje se nanose na kosu.

Gnjide koje ostaju na vlasištu također morate ukloniti, a najbolji način je ručnim češljanjem. Prvo isperite kosu u zakiseljenoj vodi od limuna ili octa. Rasčešljavajte kosu češljem s uskim zupcima. Gnjidu trebate potpuno odlijepiti od kose i ukloniti. Perite češalj nakon svaki par poteza.

Sprej protiv ušiju u kosi za predškolsku djecu

Ovaj recept za sprej za kosu namijenjen je predškolskoj djeci za svakodnevno korištenje dok su prisutne uši u kosi.

Sastojci:

  • 100ml lavandine vodice / hidrolata
  • 15 kapi eteričnog ulja od čajevca
  • 18 kapi eteričnog ulja pelargonije
  • 15 kapi eteričnog ulja lavande
  • 12 kapi eteričnog ulja eukaliptusa

Ukapajte eterična ulja u hidrolat / cvjetnu vodicu i dodajte to u odgovarajuću staklenu bocu sa sprej pumpicom. Mješavinu ulja raspršujte na vlasište 3 puta djevno. Dobro promiješajte mješavinu prije korištenje jer se ulja neće otopiti u cvjenoj vodici. Ne raspršujte ju po licu, a nikako u oči.

Dodatak eteričnih ulja u šampon protiv ušiju u kosi za odrasle

Sastojci:

  • 50 kapi eteričnog ulja čajevca
  • 50 kapi eteričnog ulja pelargonije
  • 50 kapi eteričnog ulja lavande
  • 40 kapi eteričnog ulja eukaliptusa
  • 5 kapi eteričnog ulja paprene metvice
  • 5 kapi eteričnog ulja klinčića

Ovu mješavinu napravite u staklenoj tamnoj bočici od 10 ml. Kada perete kosu, dodajte šampona kao što ga inače koristite i 5 kapi ove mješavine. Izmješajte prstom u šampon i nakon toga operite kosu.

Poslušajte u videu što o ovoj temi kaže dr. Oskar Lučev, spec. pedijatar:

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....