NaslovnicaPrehranaPrehrana u trudnoćiMagnezij u trudnoći: koji je najbolji magnezij za trudnice te kada ga...

Magnezij u trudnoći: koji je najbolji magnezij za trudnice te kada ga prestati piti?

Magnezij je jedan od kemijskih elemenata koji je ujedno i sastavni dio ljudskog, životinjskog i biljnog svijeta. Kod ljudi ga možemo pronaći u kostima, zubima i mišićima. Njegove funkcije su različite; on stvara bjelančevine, prenosi energiju po stanicama, usklađuje rad endokrinog, kardiovaskularnog i živčanog sustava, jača naše kosti i zube.

Prirodni izvor magnezija

Otprilike 99% posto magnezija u našem tijelu nalazi se u kostima, mišićima i mekom tkivu, dok se samo 1% nalazi u krvi. Niska koncentracija magnezija u organizmu može pridonijeti pojavi mnogih bolesti, poput:

  • Alzheimerove bolesti
  • dijabetesa tipa II
  • inzulinskoj rezistenciji
  • migrenama
  • hipertenziji
  • ADHD-u
  • bolestima kardiovaskularnog sustava

Kako bismo spriječili pojavu tegoba povezanih s manjkom magnezija u tijelu, potrebno je konzumirati što više hrane bogate magnezijem te ostalim esencijalnim vitaminima i mineralima.

Hrana bogata magnezijem – koje namirnice konzumirati?

Namirnice koje sadrže veliku količinu magnezija su:

  • Špinat (kuhani) – 1 šalica sadrži 157 mg magnezija
  • Blitva (kuhana) – 1 šalica sadrži 150 mg magnezija
  • Tamna čokolada – 1 kockica sadrži 95 mg magnezija
  • Koštice bundeve – 1/8 šalice sadrži 92 mg magnezija
  • Bademi – 25 g sadrži 75 mg magnezija
  • Grah – 1 šalica sadrži 120 mg magnezija
  • Avokado – 1 avokado sadrži 58 mg magnezija
  • Smokva (suha) – 1 šalica sadrži 100 mg magnezija
  • Kefir – 1 šalica sadrži 46,5 mg magnezija
  • Banana (Srednje veličine) – 32 mg magnezija

Magnezij u trudnoći

Svaki organizam je različit i katkada unos magnezija putem hrane neće biti dovoljan. Ovdje veliku ulogu igraju dodaci prehrani koji mogu nadoknaditi potrebne količine magnezija, vitamina i minerala.

Nedostatak magnezija u tijelu rijetka je pojava, ali njegov deficit može uzrokovati:

  • mučnine
  • povraćanje
  • manjak apetita
  • umor
  • nesanicu
  • grčenje mišića
  • slabo pamćenje
  • nepravilan rad srca

Prehrana u trudnoći, ali i prehrana općenito, trebala bi biti bogata raznolikim namirnicama koje će tijelu omogućiti dovoljno hranjivih tvari za pravilno funkcioniranje. Dijete crpi hranjive tvari iz majčinog organizma, stoga je za uredan razvoj djeteta važno da majka što prije osvijesti važnost zdrave prehrane.

Zašto je potreban magnezij u trudnoći?

Magnezij i kalcij su minerali koji ‘surađuju’ i vrše bitne funkcije u našem organizmu; magnezij opušta mišiće, dok ih kalcij potiče na rad, na kontrakciju. Istraživanja pokazuju kako unos dovoljne količine magnezija tijekom trudnoće može pripomoći u tome da se spriječe prijevremene kontrakcije maternice te samim time i prijevremeni porod.

Magnezij u trudnoći također pomaže izgradnji zuba i kostiju kod djeteta, a majci pomaže u održavanju normalne razine šećera u krvi te regulira razinu kolesterola i omogućava pravilan rad srca. Isto tako, magnezij u trudnoći pomaže i kod smanjivanja grčeva u nogama. Manjak magnezija u trudnoći može voditi do pojave preeklampsije, prijevremenog poroda, smrti dojenčadi te urođenih mana kod djeteta.

Važno je znati u kojoj količini vam je magnezij u trudnoći zaista potreban. Pokušajte se držati preporučene doze jer postoje određene nuspojave kod ‘predoziranja’ magnezijem uzetog kao dodatak prehrani. Određeni lijekovi, poput laksativa ili antacida, koji se uzimaju kod probavnih i želučanih problema u trudnoći, sadrže magnezij i povećavaju rizik od slučajnog predoziranja magnezijem.

Magnezij u trudnoći – nuspojave

Moguće nuspojave kod predoziranja magnezijem su:

  • grčevi
  • proljev
  • otrovanje 

Preporučena dnevna doza magnezija u trudnoći

Trudnice do 18.-e godine života 400 mg
Trudnice od 19.-e do 30.-e godine života 350 mg
Trudnice od 31.-e godine života i naviše 360 mg

 

Magnezij i dojenje – preporučena dnevna doza

Dojilje do 18.-e godine života 360 mg
Dojilje od 19.-e do 30.-e godine života 310 mg
Dojilje od 31.-e godine života i naviše 320 mg

 

Koji magnezij koristiti u trudnoći?

U slučaju da trudnica ne unosi dovoljne količine magnezija putem hrane, kroz razgovor s liječnikom može pronaći određene dodatke prehrani i dogovoriti njihov dozvoljeni dnevni unos. Prenatalni vitamini za trudnice su dobra opcija kada se mineralni i nutrijenti ne mogu unijeti prehranom.

Zahvaljujući razvijenom tržištu i širokom rasponu proizvoda, postoji mnogo različitih oblika magnezija koji se mogu konzumirati. Svaki oblik magnezija ima različita terapeutska i upijajuća svojstva te način na koji djeluje na organizam.

Magnezij u trudnoći

Najbolji način unošenja magnezija u tijelo jest – kroz kožu. Tako magnezij ulazi u probavni trakt i ne uzrokuje vrlo mogući laksativni efekt. Ulje, losion ili kupka od magnezija koju možete koristiti u te svrhe, dobiva se iz magnezijeva klorida. To je derivat morske soli koji se još koristi i za sirenje sojinog mlijeka te izradu tofu sira.

Dobra stvar je što kupku možete napraviti i sami. Dvije šalice soli magnezijeva klorida (koju možete nabaviti u ljekarnama ili specijaliziranim trgovinama zdrave prehrane) ubacite u kadu punu tople vode. Preporučeno je sjediti/ležati 20-ak minuta u kupki kako biste upili magnezij.

Takva kupka može pomoći i kod smanjenja nervoze, stresa, ali i simptoma PMS-a. Preporučuje se i sportašima koji se često bore s upalom mišića kako bi se na taj način opustili.

Magnezij za trudnice – cijena i gdje kupiti

Ipak, najbrži način unosa magnezija je oralnim putem. Na tržištu postoje razni dodaci prehrani, stoga svakako savjetujemo da kroz konzultaciju s liječnikom odaberete onaj koji vama najbolje odgovara.

NAŠA PREPORUKA: Magnezij bisglicinat ima najveću bioraspoloživost od svih oblika magnezija. Ovaj kelirani i organski oblik magnezija apsorbira se u različitim dijelovima probavnog sustava, brže se resorbira u organizmu te se smatra vrlo učinkovitim oblikom magnezija.

Magnezij Chelate 5 Complex® - Hug Your Life
Magnezij Chelate 5 Complex® – Hug Your Life
  • Magnezij bisglicinat sadrži proizvod Magnezij Chelate 5 Complex® hrvatskog proizvođača Hug Your Life, a možete ga naručiti ovdje (U TIJEKU JE AKCIJA 20% POPUSTA):

Ostali oblici magnezija

Kako koristiti magnezij u trudnoći?

Magnezij u ranoj trudnoći

Kao što je već navedeno, magnezij može biti sastojak određenih lijekova koji trudnicama u prvom tromjesečju pomažu kod želučanih ili probavnih tegoba. Zbog toga je važno obratiti pozornost na dnevni unos magnezija u ranoj trudnoći kako ne bi došlo do neželjenih nuspojava. Magnezij u trudnoći može samo pripomoći, ali ako se pazi na količinu koja se unosi.

Magnezij u trudnoći

Magnezij na kraju trudnoće

U trećem tromjesečju trudnoće, beba koristi 5-7.5 mg magnezija na dan i zbog toga kod trudnice tada dolazi do najvećeg nedostatka magnezija, a samim time i sve većeg umora i bolova u mišićima.

Neki liječnici smatraju kako povišena razina magnezija u tijelu trudnice ne može imati utjecaja na daljnji razvoj trudnoće, odnosno, sprječavanje prijevremenog poroda i sl.

Mišljenje kako magnezij utječe na sprječavanje prijevremenog poroda još uvijek nije u potpunosti prihvaćeno, ali svakako se preporučuje da se magnezij u devetom mjesecu trudnoće smanji kako ne bi djelovao na odgodu očekivanih trudova.

Magnezij i trudovi

Kod prijevremenog poroda, koji se događa prije 37. tjedna trudnoće, dolazi do prijevremene aktivnosti maternice, odnosno, do kontrakcija. Kod kontroliranja takve situacije, liječnici sve više koriste magnezijev sulfat.

On se unosi intravenozno, a početna doza je 4-6 g magnezij sulfata u prvih 15-30 min te se doza održava na 2-3 g po satu. Liječnici još uvijek nisu u potpunosti sigurni na koji način magnezijev sulfat smanjuje trudove. Moguće objašnjenje je to da magnezij sulfat smanjuje razinu kalcija u mišićnim stanicama maternice te ih tako opušta. Inače, kalcij je tijelu potreban kako bi mišićne stanice kontrahirale.

Magnezij sulfat pokazao se korisnim kod usporavanja trudova, iako njegov efekt i dugotrajnost variraju od žene do žene. Istraživanja pokazuju kako magnezij sulfat može odgoditi porod za par dana, ovisno o tome koliko je žena otvorena kada je lijek primljen. Nakon 48 h od primanja lijeka, steroidi poboljšavaju funkciju pluća kod bebe te smanjuju rizik od umiranja za 40%.

Nažalost, 50% žena koje prime ovaj lijek dožive određene nuspojave, poput naglih valova topline, glavobolje ili mučnina; znaju često reći kako se osjećaju kao da imaju gripu. Dobra stvar je što ove nuspojave mogu biti nelagodne za majku, ali nisu opasne.

Manji rizik od pojave cerebralne paralize: Prema istraživanju australskih liječnika, davanje magnezij sulfata trudnicama koje imaju povišeni rizik od prijevremenog poroda, smanjuje se vjerojatnost pojave cerebralne paralize kod novorođenčeta.

Kada prestati piti magnezij u trudnoći?

Budući da se trudnicama savjetuje konzumiranje magnezija u trudnoći, pogotovo u trećem tromjesečju, ne postoji određeni trenutak u kojem je preporučen prestanak uzimanja magnezija. Najvažnije je da se trudnica osjeća zdravo i ugodno, ali treba obratiti pozornost ako se pojave nove i neobične smetnje.

Bitno je održavati zdrave navike, kroz prehranu ili vježbe za trudnice, kako bi se tijelo fizički i psihički pripremilo i za period nakon poroda. To je važno i zato kako bi se dijete uredno razvijalo, primajući sve potrebne hranjive tvari od majke, tijekom trudnoće, ali i kasnije, ako ga majka odlučiti dojiti.

Sara Batinić, univ. bacc. phon et philol. croat
Sara Batinić, univ. bacc. phon et philol. croathttps://www.maminsvijet.hr/
Sara Batinić dolazi iz područja kroatistike i fonetike, no obožava sve što je vezano uz rad s djecom jer smatra da je čovjek u dječjem okruženju uvijek mlad i da se od njih može štošta naučiti, a najviše kako biti strpljiv. :) U slobodno vrijeme voli pročitati ljubavno štivo, ići u šetnju sa svojim psom ili igrati video igrice.

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....