NaslovnicaPrehranaČajeviČaj od preslice - ljekovito djelovanje, nuspojave, recept i priprema

Čaj od preslice – ljekovito djelovanje, nuspojave, recept i priprema

Biljka preslica od davnina se koristi u narodnoj medicini – najčešće u borbi protiv problema s mokraćnim sustavom, dišnim putevima te kod zarastanja rana ili zaustavljanja vanjskih krvarenja.  Budući da preslica obiluje mnogim ljekovitim svojstvima, nije neobično u kućnim ljekarnama većine domaćinstava pronaći i čaj od preslice.

Preslica (lat. Equisetum arvense) poznata i kao: konjski rep, rastvić, cinkrot, je tamnozelena biljka koja raste na vlažnom i pjeskovitom tlu te doseže visinu do 30 cm. Ona sadrži kremičnu kiselinu (bogatu silicijem i kalcijem) koja pomaže pri obnavljanju tkiva te kod problema s kostima. Čaj od preslice koristan je i za vanjsku uporabu, odnosno, kod liječenja ogrebotina, posjekotina ili krvarenja iz nosa.

Čaj od preslice

Otrovna preslica – kako je prepoznati?

U našem podneblju raste desetak vrsta preslice; najčešća je poljska preslica koja raste na poljima te uz šumske putove; ona se često se zna zamijeniti s močvarnom preslicom koja je otrovna za ljude. Najlakše ćete ih razlikovati po tome što močvarna preslica na zelenim izdancima nosi smeđe klasove, kao što je prikazano na sljedećoj fotografiji:

Čaj od preslice

Čaj od preslice – ljekovita svojstva

Uz kremičnu kiselinu, preslica je bogata i mnogim vitaminima (A, B2, B3, B5, C i E), te raznim mineralima kao što su: magnezij, fosfor, selen, natrij te flavonoidima, antioksidansima i fitosterolima.

Preslica za snažne kosti i nokte

Kao što je već navedeno, preslica pomaže u jačanju slabih ili napuknutih kostiju, odnosno, povećanju razine kalcija u njima. Čaj od preslice koristit će  i ženama koje se bore s lošijim i osjetljivim noktima, budući da kalcij jača površinu noktiju te ih štiti od razvoja gljivica ili ostalih infekcija.

Čaj od preslice protiv infekcija mokraćnih puteva

Čaj od preslice može pomoći onima koji se bore s infekcijama i upalama mokraćnih puteva te bolnog mokrenja. On potiče protok urina te time pomaže tijelu da izbaci toksine i loše bakterije.

Koristan je i kod problema s čestim mokrenjem, pogotovo kod djece i starijih koji teško kontroliraju protok mokraće preko noći. Njegova konzumacija smanjuje potrebu za mokrenjem i potiče mokraćni sustav na pravilan rad.

Problemi dišnih puteva

Prilikom jakog kašlja, teške prehlade, bronhitisa pa čak i tuberkuloze, čaj od preslice može pomoći u borbi protiv loših bakterija i virusa. Također, pripomaže pri obnovi plućnog tkiva te čisti dišne puteve od toksina koji uzrokuju određene bolesti.

Ako imate upaljeno ili otečeno grlo, pokušajte si pomoći tako što ćete grgljati čaj od preslice i time ublažiti osjećaj žarenja ili iritacije. Ako bolujete od astme, čaj možete piti kako biste ublažili njene simptome.

Poljska preslica za kosu

Laganim nanošenjem čaja na kosu, možete pomoći kosi da vrati zdravi izgled. Također, umasiravanjem čaja u tjeme možete potaknuti rast kose te ublažiti ispucale vrhove. Umasiravanjem čaja u tjeme olakšavate i nestanak peruti iz kose te smanjenje iritacije tjemena.

Čaj od preslice

Čaj od preslice za kožu i lice

Čaj od preslice može se koristiti i kod kožnih oboljenja ili problema s kožom. Kod osoba koje boluju od reumatoidnog artritisa, nježnim nanošenjem čaja na bolne dijelove, mogu se ublažiti bolovi u zglobovima. Zbog povećane razine silicija, može ubrzati oporavak od rana, porezotina, opekotina te olakšati njihovo zarastanje.

Budući da pomaže kod obnavljanja tkiva i smirivanja upala na koži, čaj od preslice koristan je i kod umirivanja kože prilikom različitih kožnih bolesti kao što su čirevi, akne ili ekcemi.

Čaj od preslice – mršavljenje

Čaj od preslice ima diuretička svojstva što znači da pomaže u smanjivanju prevelike količine vode u tijelu te ublažavanju oticanja. Također, ubrzava metabolizam i time potiče tijelo da se riješi suvišnih toksina. Za mršavljenje je koristan i zato što kod blokira nakupljanje loših masti u krvnim žilama.

Čaj od preslice – nuspojave

Iako obiluje mnogim ljekovitim svojstvima te pomaže kod raznih bolesti, duža konzumacija ovog čaja može imati i neke negativne posljedice za ljudsko tijelo. On sadrži enzim tiaminazu koji uništava tiamin, odnosno, vitamin B1. Samim time, može dovesti do manjka vitamina B1, što rezultira time da se čovjek osjeća umorno, tromo te se može javiti i slabija koordinacija. Uz to, predugo konzumiranje čaja može dovesti i do iritacije bubrega.

Zbog svog diuretičkog djelovanja, konzumacija čaja može drastičnom brzinom smanjiti razinu kalija u organizmu. To dovodi do smanjenja snage, tromosti u mišićima te može i uzrokovati aritmiju, stoga se oni koji imaju problema s krvožilnim sustavom, svakako moraju savjetovati s liječnikom prije konzumacije čaja.

Ako ste dijabetičar, čaj od preslice može potaknuti smanjenje razine šećera u krvi. Prilikom konzumacije čaj od preslice, svakako obratite pozornost na moguće znakove hipoglikemije te se posavjetujte s liječnikom o alternativnim vrstama čajeva.

Prilikom apliciranja čaja na kožu, radi ublažavanja kožnih problema, može se javiti alergijska reakcija (ako ste alergični na ovu biljku). Ako niste sigurni jeste li alergični ili ne, prije prve prave uporabe, aplicirajte manju količinu čaja na neozlijeđeni dio kože te pričekajte pojavu alergijske reakcije (najčešće dolazi u obliku svrbeža ili osipa).

Čaj od preslice tijekom dojenja ili trudnoće

Ako ste trudni ili dojite, savjetujemo da potražite alternativno rješenje, budući da preslica u sebi sadrži malu razinu nikotina koji može naštetiti bebi. Također, ako dojite, čaj može utjecati na promjenu okusa vašeg mlijeka što najčešće rezultira time da dijete stekne odbojnost prema mlijeku i smanjene želje za dojenjem.

Čaj od preslice

Čaj od preslice – recept, doziranje i priprema

Prilikom branja preslice, svakako treba obratiti pozornost na to je li riječ o njenoj otrovnoj verziji ili onoj zdravoj, ljekovitoj. Nakon što ju uberete, ostavite snopiće preslice da se suše na toplom mjestu.

  • U loncu ili kuhalu stavite vodu neka zavrije; količina vode ovisi o tome koliko šalica čaja želite skuhati – pripremite 2-3 žlice sušene preslice po šalici čaja.
  • Kada voda zavrije, prelijte ju po preslici i ostavite 10-ak minuta da se pomiješa i zatim popijte.
  • Čaj je preporučljivo zasladiti medom ako ga pijete kako biste ublažili respiratorne probleme.

Preporučljivo je piti do 3 šalice na dan i to jedan tjedan, a zatim uzeti odmor od par dana kako bi se tijelo moglo regenerirati. Ako tražite drugu travu s kojom je želite kombinirati, pokušajte s maslačkom koji je također diuretički čaj bogat kalijem.

Gdje kupiti čaj od preslice i cijena?

Ako preslicu ne želite brati sami i niste sigurni u to hoćete li ubrati dobru vrstu preslice, onda ju potražite na policama svim bolje opremljenim drogerijama ili ljekarnama Također, čaj od preslice možete pronaći i na web shopu određenih internetskih stranica:

Sara Batinić, univ. bacc. phon et philol. croat
Sara Batinić, univ. bacc. phon et philol. croathttps://www.maminsvijet.hr/
Sara Batinić dolazi iz područja kroatistike i fonetike, no obožava sve što je vezano uz rad s djecom jer smatra da je čovjek u dječjem okruženju uvijek mlad i da se od njih može štošta naučiti, a najviše kako biti strpljiv. :) U slobodno vrijeme voli pročitati ljubavno štivo, ići u šetnju sa svojim psom ili igrati video igrice.

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....